26.04.2015

52 haftada baskı yapmak 10. Hafta / 52 weeks of printmaking Week 10

Bu hafta yeni şablonlar kestim ve hemen denedim. Kumaşı çok önceden boyamıştım. Aslında ahşap bir kutuyu boyarken içinde fırçaları beklettiğim suya tekstil medium ekledim ve kumaş parçalarını batırdım. Bu haftasonu da şablonlarla kendi yaptığım sprey boyayı kullandım ve desenleri boyadım.
-----------
This week i have cut new stencils and tried them immediately. I dyed the fabric a long time ago. Actually i was painting a wooden box and i used the water that held my dirty brushes. ı added textile medium to the water and soaked the fabric pieces. This weekend i used the homemade stencils with my homemade acrylic spray and painted the patterns.


Spreyi bir kere sıkınca böyle temiz bir desen çıktı. 
--------
When i pressed the sprey bottle once the pattern came out very neatly.

Spreyi birkaç kere sıkınca boya dağıldı ve şablonun altına sızdı. Bunda deseni belirginleştirmek için siyah keçeli kalem kullandım. Suda dağılacağına eminim ama denemesem olmazdı.
---------
When i sprayed more than once the paint spread and bled under the stencil. I used a black felt tip pen to outline the pattern on this one. I am pretty sure it will smear with water but i had to try.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Merhaba. Zaman ayırıp düşüncelerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim. Yorumlarınız benim için önemli :)
----------------
Hello. Thank you for making the time to share your ideas. Your comments are important for me :)