5.01.2016

52 haftada baskı yapmak 33.-35. haftalar/ 52 weeks of printmaking weeks 33-35

Bir süre yeni yıla hiç girmemişiz gibi davranabilir miyiz? Mesela Şubat ayına kadar, hatta Mart'a kadar? Ben kendimi ancak toparlıyorum da...
52 haftalık kumaşa baskı projesine devam ediyorum. Kaplumbağa hızında ama istikrarlı bir biçimde.İlk defa bir projeyi tüm yıla yaydım ve yarıda bırakmadım. Arada başka başka şeylere de takıldım. Ama diğer yaptıklarım da bir şekilde bu projeye dahil oldular.
33.-34. hafta
Evde pancar turşusu hazırlarken suyundan biraz çalıp içine kumaş parçalarını yerleştirdim. Karışımda haşlanmış pancar suyu, sirke ve az miktarda sarımsak vardı:)
2 gün boyunca kumaşlar o suyun içinde beklediler.
--------------------
Can we pretend that we are not in the new year for a while? Like until February or even March? I can barely put myself together...
I am continuing the 52 weeks of printmaking on fabric project. As fast as a tortoise but steadily. For the first time in my life i have done an annual project and did not quit in the middle. I have been sidetracked with other things on the way. But somehow these other things have found their way into this project, too. 

week 33-34
When i was preparing beet pickles at home i reserved some of the liquid mixture and put the fabric pieces inside. The mixture was boiled beets, water, vinegar and a little bit of garlic :)
The fabric pieces laid there for 2 days.


Çıktıklarında çok hafif bir pembe renk olmuşlardı. Sabun ile yıkadım.
-------------
When i took them out they were a pale pink. I rinsed them with soap and water.


Solgun renk hoşuma gitmedi. Ben de üzerine baskı yapmaya karar verdim. Bu tüy damgayı Aralık ayında yaptım. Julie Balzer'ın düzenlediği her gün bir damga üretme etkinliği vardı, ben sonuçta 3 günde bir tane yapabildim :) Evdeki eski lastik panodan parçalar kullandım, yeni malzeme almadım. Bu damgayı da biraz keserek biraz da havya ile ısıtarak ürettim.
------------------
I did not like the pale color. I decided to stamp on it. I have done this feather stamp in December. Julie Balzer had a stamp carving everyday challenge in December. In the end i could do 1 in 3 days :) I used pieces of the rubber leftover panel at home, i did not buy any material new. I have cut the panel and shaped it with wood burning tool to produce this stamp.


Soluk pembe kumaş, beyaz fon üzerinde.
------------
Pale pink fabric on white background.


35.hafta
Pancarlı denemenin diğer parçası üzerine de baskı yaptım. Bunun için evde bulunan bir anahtardan ilham aldım.
--------------
week 35
I stamped on the other beety piece, too.I was inspired by a key at home.

Soluk pembe kumaş, beyaz fon üzerinde.
------------
Pale pink fabric on white background.
damga/ stamp

bol arızalı bir baskı:)
----------
a printing process with a lot of mistakes :)

Tabi yine rahat durmadım, bu kumaşı da sulandırılmış akrilik boya ile boyadım. anahtarların etrafından beyaz jel kalem ile geçtim.
------------
Of course i did not leave the fabric alone and i painted it with diluted acrylic paint. I have outlined the keys with white gel pen.
 

34 yorum:

 1. Benim de bu baskı boyama işine girişesim var ama yok olmazz, ben izlemeye devam edeyim. Ama yine de meraktan sorayım, freezer paper ile stensıl yapip kumas boyamak gibi bi seyler okudum geçen hafta. Freezer paper denen şeyin bizim kasaplarin kıyma sararken kullandığı kağıt olduğunu ogrendim, ve tabii ki de kasaba gidip o kağıttan istemedim, yok tabi ki istemedim canıım, bi arkadaşıma istettim:)) sonuçta, siz boyle bişey denediniz mi, bizim kasap kâğıtlarıyla olur mu o iş sizce;P

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Konu yaratıcılık olunca herşey mümkün :) Bu freezer kağıt meselesine ben de takıldım ama Amerika'daki freezer paper denen şeyin arkası yapışkanlı, kumaşa serince tutunuyor.O yüzden şablon niyetine kullanabiliyorlar.Bunu bloglarda gördüğüm kadarıyla söylüyorum yoksa gerçekten görmedim :) Kasap kağıdı ile denemedim hiç baskı yapmayı. Benim bildiğim kasap kağıdı ile öğrencilik yıllarımda çok haşır neşir olmuşluğum var. Kalın, ham bir kağıt,büyük rulolar halinde satılır ve ucuzdur.O yüzden büyük poster, pafta yaparken çok kullanırdık. O kağıt boya ile ıslanır, kumaşa yapışır bence.Bir de marketlerde bir yüzü plastik film gibi olan kasap kağıtları var, onları denemedim.Eğer baskı işini denemek isterseniz hiç beklemeyin, benim hiçbir fikrim yoktu bu işle ilgili, göbekten daldım.Deneye yanıla ilerliyorum :)Evde ne bulursam onunla idare ediyorum, öyle havalı malzemeler almaya gerek yok :)

   Sil
 2. Your stamps look great! Makes me want to get my stamp carving kit out! I've been meaning to carve some stamps, but there's always something else to do. Well done for sticking with a year-long project, even if you're running a bit late. It's a great feeling when you manage to complete it! Who cares if it's not until February or March ;)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Thank you Zsuzsa :)Julie Balzer always inspired me to carve stamps. She does it so well. I could not be as productive as the others in the group but it is better than nothing.For the printing exercise i really can not believe how much progress i have made. Making it weekly was the right choice, will do a post in the end.

   Sil
 3. Great stamp, nice carving and the stamp on the turquoise fabric is quite lovely. xox

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Thank you Corrine :) I try many things, some are successful, some fail big :)I have a weak spot for turquoise.

   Sil
 4. Tursu suyunu okuyunca direkt icimden gecen; kumas boyanmazsa oturur suyunu iceriz:))oldu.
  Yalniz o yaprak olana bayildim ben. Ben bu konuda kotunun beteri olup, her defasinda yanlis kisimlari oydugum icin hazir stampa gprunce hic kacirmiyorum; Su kumas boyama isindede cok beceriksizim, hatta onde gideniyim. Ben daha hazir boya ile kumas boyayamiyorum, o yuzden buyuk bir gipta ile izliyorum seni, Goncayi,Neclayi. Hayir canim ne munasebet tabiki kiskanmiyorum demeyi ne cok isterdim:)) Catliyorum sadece:))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Turşu suyuna yazık oldu gerçekten, sabunla yıkayınca geriye bir şey kalmadı kumaşta:)Damga oymak zor iş, bir de ben oymak için gereken aletleri inatla almadım. Ya sıkılırsam boşuna ona da para vermeyeyim diye halen maket bıçağı ile cebelleşiyorum.Yumuşak silgi gibi damga malzemesi de almadım.Anlayacağınız daha baştan hatalı başladım ya neyse :) Önemli olan denemek. Kumaş boyamaya gelince benim durum da yine deneme yanılma ile ilerliyor.Akrilik ile boyadığım kumaşlar çok sert oluyor, o yüzden onlarla ancak çanta dikebiliyorum. Yazın eskimiş bir kumaş pantolonumu akrilik-mod podge-su karışımı ile boyadım.Pantolon resmen taşlaştı :) Sonra fazla boya aksın diye birkaç kere 90 derecede yıkadım.Biraz yumuşadı ama artık giyilebilecek gibi değil.Onu kesip çanta yaparım diye düşündüm napayım :)Özetle giyilebilecek bir şeyi boyamak için ya kumaş boyası lazım ya da doğal yollarla boyama.Siz de küçük kumaş parçaları ile deneme yapabilirsiniz.Ben henüz bütün parçaları boyamaya cesaret edemedim.

   Sil
 5. Looks like fun. Maybe one day I will get brave enough to carve my own stamps. I really like the key on the blue.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Thank you Lorig :) You can try with a small eraser. I only use a model knife.You don't need fancy tools.

   Sil
 6. Your cleverness is amazing. I agree, I didn't care as much for the pale pink ... in fact, I had a hard time seeing any pink at all. Your final project, however, is stunning ... nicely done :)

  Andrea @ From the Sol

  YanıtlaSil
 7. LOVE your stamps and what you have done with them. Very impressive. hugs, Donna

  YanıtlaSil
 8. I really like how you finished the piece with the keys. The blue looks beautiful, and outlining the keys was a great idea! Just see the challenge as a 52-week-challenge instead of a calendar-year challenge. Congrats on keeping up so far!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Thank you Denthe :)I started the challenge late last year, so the end will not be before March i guess.But i plan on continuing :)

   Sil
 9. Happy New Year, Ozge! I really like all of your carved stamps. They are really nice and their stamped images are quite beautiful!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Thank you Jill :) I want to get better at stamp carving. More time and patience is needed :)

   Sil
 10. Oh I love this.... The blue behind the keys is stunning especially with the outline! A great pattern! Love it!

  Hugs Giggles

  YanıtlaSil
 11. I agree with you on the New Year thing Ozge, but can we just leave it until March? That would mean spring would be coming to call.
  I love the key prints and using the white around the outline really makes them pop.
  All very clever... thanks for sharing.
  Happy PPF to you

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hello Neesie. I would not mind starting the year with spring ;) Happy PPF to you, too.

   Sil
 12. You know I love all your work..... your stamps and what you do with fabric. i would have tried the beet thing, too. it's too bad you didn't have better results. i always look forward to your posts and so enjoy seeing your on IG.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Thank you Jo for being my cheerleader, you are always so kind :) I think i should investigate more to find a stabilizer for natural dying.Maybe more vinegar, maybe a bit of salt.I will keep on experimenting.

   Sil
 13. Lovely work! I have always been fascinated with stamps and woodcuts. I love the key with the white outline. I'm new to the blogging world and am happy to have found PPF. I'm also happy to say I am a new follower. See you around the neighborhood! Dea xo

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Welcome Dea.Blogging brings people so much closer, despite being on opposite ends of the world :) Happy PPF...

   Sil
 14. Wonderful stamped images. The stamps looks great!

  YanıtlaSil
 15. My goodness! I really like the photographs here. They tell the story of your project for us quite well. I also enjoy the key motif. very pretty!

  YanıtlaSil
 16. Love the beet juice dye. The stamps look great!

  YanıtlaSil
 17. Your stamps look fabulous! And I love that turquoise fabric. I still can't quite believe that we're yet again in a new year. Where does time go? Congratulations for finishing your project! I'm usually very bad with finishing them too.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. It is not finished yet :) But i am determined to finish it this time. Thank you so much.

   Sil

Merhaba. Zaman ayırıp düşüncelerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim. Yorumlarınız benim için önemli :)
----------------
Hello. Thank you for making the time to share your ideas. Your comments are important for me :)