1.04.2013

Hergün sanat/ Art everyday :: 55

Elbisede son durum: Minicik makaralarımla işe başladığım için lacivert ip bitti, koyu gri ile devam ettim.Çünkü pazar günü açık bir tuhafiyeci bulamadım. Ama dikiş işlemi tamamlandı. Güya bitirip bugün giymek gibi bir planım vardı ama düğmeleri dikecek, ilikleri açacak enerjim kalmadı, bıraktım. Demek ki neymiş, ilk diktiğin giysi elbise olmamalıymış. Efendim gömlek dik, etek dik. Böyle elbiseyle başlarsan sonra haftalarca bitiremezsin. Bir de duydum ki her dikişten sonra düzgün olsun diye ütülemek lazımmış! Öyle bir şey mümkün değil. Tembeller için dikiş kursu istiyorum.


Final condition of the dress: As i have started with my tiny little spools, i ran out of dark blue and proceeded with dark grey. Because i could not find an open haberdashery on sunday. But the sewing process is completed. I planned to finish everything and put it on today but i did not have the energy to sew the buttons or open button holes so i stopped. So, one should not start with a dress as the first cloth to sew. You may sew a shirt, you may sew a skirt. If you start with a dress you can not finish it in weeks. Lately i learned that one has to iron after each time you sew a line! Well, that is not possible. I want a sewing course for the lazy people.

1 yorum:

  1. The dress is finished except the belt. It will take some time for me to start another dress again.But you know what my mom always says sewing tiny things is much harder.And you are doing great with the tiny stitched collages.

    YanıtlaSil

Merhaba. Zaman ayırıp düşüncelerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim. Yorumlarınız benim için önemli :)
----------------
Hello. Thank you for making the time to share your ideas. Your comments are important for me :)