29.04.2016

100 gün projesi/ 100 day project

26 Nisan 2016
#the100dayproject 100 gün projesi 19 Nisan'da başladı. Amaç önümüzdeki 100 gün boyunca her gün kendi seçtiğiniz bir şeyi yapmak. Öğrenmek istediğiniz bir şey ya da yapmayı sevdiğiniz ama bir türlü fırsat bulamadığınız bir şey olabilir. Kimbilir belki bu 100 günün sonunda bir alışkanlığa dönüşür...Ben bu etkinliğe katılmak istedim ama 100 gün boyunca yapmak isteyeceğim ne olabilirdi? Çizim, kolaj, resim/boyama vb diye düşünürken bugün aydınlandım: 100 gün boyunca her gün dikiş dikeceğim. Dikiş dikmeye 3 yıl önce başladım ama istediğim gibi ilerleyemedim. Geniş boş zamanlar olsun diye bekledim, ki hiç gerçekçi değildi. Bu sefer farklı bir yöntem deneyeceğim: Her gün en az 15 en fazla 30 dakika dikişle ilgili bir şey yapacağım. Kalıp çıkarmak, kumaş biçmek, evdeki kumaşların envanterini çıkarmak, eski giysileri sökmek (ki yeni giysilere dönüşsünler), ütü yapmak (evet dikişin en sevmediğim ama en önemli kısmı, kaçmak için her yolu denedim...), yama yapmak, tadilat yapmak ilk aklıma gelenler. Projenin genel hashtag'i #100dayproject benim kendi hashtag'im ise #100daysofOzgesewing #100gundeOzgeiledikis Bugün 8.gün. Ben son 1 haftadır dikiş dikiyorum zaten.O yüzden ilk 8 güne sayılsın :)

---------------
26 April 2016  
#the100dayproject started on April 19. The aim is to do smth you like in the following 100 days. It can be something you want to learn or smth you love to do but can't find the time. Perhaps it will become a habit after 100 days... I wanted to join but what was it that i wanted to do in 100 days? I thought of drawing, collage, painting etc and then voila: I will sew everyday in 100 days.  I started sewing 3 years ago but could not make progress as much as i would have liked. I have waited for big blocks of spare time, which was quite unrealistic.  This time i am trying something different: I will reserve 15-30 minutes everyday for a sewing related activity. Drawing patterns, cutting fabric, preparing fabric inventory at home,  ripping old clothes (so they can become new clothes) , ironing (yes the least favourite part of sewing for me but the most important as well, i would do anything to avoid it), making patches, repairing etc can be such things. General project hashtag is #100dayproject i use #100daysofOzgesewing #100gundeOzgeiledikis Today is the 8th day. I have been sewing lately. So it counts for the first 8 days :) #sewing #dikiş #whomademyclothes #imademyclothes #giysilerimikimyaptı #giysilerimibenyaptım #sewcialists #makersforfashrev #fashrev #yerdenizdesign #handmade #elyapımı #handmadecloth #100dayproject #100daysofOzgesewing #100gundeOzgeiledikis

 Krem renkli kumaş eski, pamuklu bir yorgan kılıfı idi. Ben baskı yaptım./ The cream colored fabric was an old, cotton quilt case. I have printed it.
27.04.2016 
Bugün insanlık için küçük, Özge için büyük bir adım! Aylar önce başladığım çok parçalı pazen elbisenin yakasını diktim. Neredeyse her birleşimi iki kere diktim. Yani bir kere diktim, olmadı, söktüm, yeniden diktim. Niye? Kalıbı bozdum, üstelik farklı kumaşları birarada kullandım. Pazen yeni bir kumaştı. Krem eski bir etekten söktüğüm belki 20 yıllık kumaş, açık yeşil de yeni bir kumaş parçası ama esnekmiş sonradan farkettim. Yarın elbiseyi güzelce ütüleyip yakasını bastıracağım ve böylece bitmiş olacak. Umarım :) Gün 9/100.
---------------
27.04.2016
Today is a small step for humanity but a giant one for Özge! I have finally sewed the last piece of the flannel dress i have started months ago. I sewed all pieces twice.Meaning i sewed once, the stitches were crooked, i ripped and sewed again. Why? Because i hacked the pattern and used different fabrics together. The flannel was new. The cream was retrieved from an 20 years old skirt. Light green was new but elastic. Tomorrow i will iron the dress nicely and baste the neck.Then it will be finished.I hope :) Day 9/100.


28.04.2016
Şapkasız almıyoruz dediler. Bu arkadaşlarla iyi geçinecek bir şapka yapmaya uğraşıyorum. Çanta eski, pamuklu bir yorgan kılıfı idi. Geçen sene kestim, boyadım, sonra da diktim. Gün 10/100.
-----------
28.04.2016
Not allowed to attend without a hat. So i am trying to make a hat which will get along with these dudes. The handbag was an old, cotton quilt case. I have cut, painted and sewed it last year. Day 10/100.
20 yorum:

 1. Süperr, bayılıyorum etkinliklere, çok motive edici oluyorlar, bu da çok eğlenceli bir etkinlikmiş :)
  Pazen elbise de süper olmuş, elinize sağlık, kolay gelsin :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Gökçe, çok teşekkür ederim.Pazen elbise aylardır duruyor öyle, umarım ütü vb işlerini de halledip düzgünce fotoğraflarım. Bu 100 gün projesi dikiş dikmemi kolaylaştırır umarım. Bir oturuşta bitmiyor o projeler, bir de ben çok yavaşım ondan da sürünüyor.Bakalım nasıl gidecek.

   Sil
 2. wow your sewing projects are wonderful! I would love that flannel dress myself!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Thank you Linda.It was a project to use little fabric pieces in one go.I still have to iron it :)

   Sil
 3. Fun!
  Happy PPF!!
  Hugs,
  MiSchra ♥ #25 this week on PPF

  YanıtlaSil
 4. Your dress artwork--which is what it is, is lovely.

  YanıtlaSil
 5. Yanıtlar
  1. Thank you Maarit :) We'll see if i can keep up with the challenge for 100 days.

   Sil
 6. Wow ... who knew your were a designer of cloths. These are awesome and I can't wait to see the hat. And you are going where with these dudes? Awesome Ozge ...

  Amdrea @ From The Sol

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hello Andrea.Thank you very much for your kind words. I am just a novice seamstress. But i have a lot of curiosity which leads me into a lot of trouble :) These dudes and the hat were for a wedding.I will share the finished hat next week.

   Sil
 7. You are so creative in so many ways!!! Love it.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Thank you Rory. I am afraid i sometimes use creativity for procrastination from the real work :)

   Sil
 8. I love that fabric with the feathers, and that beautiful dress! It can be very difficult to find time every day to do something creative, even if we like doing it. I usually find that I set my goals too high, wanting to do too much. I like your idea of breaking it down into sewing related things, not just the sewing itself!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Thank you very much. I had to break it down or i will never see the big picture. There is a whole big list of things to be mended, little touches to finish garments and so on, but there is not enough time.So i will see if this method works :) Like a turtle running the marathon :)

   Sil
 9. I cannot sew for the life of me. Well, there was a time when I tried, many, many moons ago :)
  You go! You will be a pro after these 100 days.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Despite all my mistakes i still like sewing :) My aim is to convert my wardrobe to all handmade garments or secondhand ones.I haven't set a time limit, it may take years to achieve that :)

   Sil
 10. Dantel askılar, yeşil çiçekli kumaş, tüy motifler ve yeteneğiniz beni benden aldı. Ne güzel uğraşlar bunlar, kutluyorum sizi.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim.Ben de blogunuzu ziyaret ettim. İçim açıldı :) Yeşille,doğayla iç içe...

   Sil

Merhaba. Zaman ayırıp düşüncelerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim. Yorumlarınız benim için önemli :)
----------------
Hello. Thank you for making the time to share your ideas. Your comments are important for me :)