12.05.2016

100 gün projesi 2. hafta ve Ben Yaptım Mayıs'ı/ 100 day project Week 2 and Me Made May

Mayıs ayında herkes kendi diktiklerini paylaşıyor. Daha az tüketim, daha çok üretim :) 100 gün projesi de devam ediyor.
-------------
In may everybody is sharing their self handmade sewing projects. Less consumption, more production :) 100 days project is continuing, too.

30 Nisan 2016
Alis'in Harikalar Diyarı'nda Çılgın Şapkacı var ya, heh işte o benim...Mini şapka. Gün 11-12/100 
----------------
30 April 2016
You know the Mad Hatter of Alice in Wonderland? That is me...Mini hat.  Day 11-12/100.  

01 Mayıs 2016
Dikiş dikmeye yeltenen her ölümlü ütüyü tadacaktır...
-----------------
01 May 2016
Any mortal who attempts to sew will taste ironing. 
 02 Mayıs 2016
Tüy baskılı pamuklu bluzum. Sevdiğim bir tişörtü kalıp olarak kullanarak biçtim. Ortadaki parça eski bir yorgan kılıfı idi, üzerine baskı yapmıştım. Kumaşın en kenarından başladığım için deseni ortalamak mümkün olmadı. Alt köşenin dikişi de pek düzgün olmadı. Umurumda mı? Hayır. Deniyorum, öğreniyorum, bütün bu hatalar öğrenme sürecimin bir parçası :) Bu bluzun altında kot pantolonum var. O da ikinci el, komşumun verdiği bir parça :) Gün 14/100.
----------------------------------- 
02 May 2016
My feather printed, cotton blouse. I have cut it using my favourite t-shirt as a pattern. The middle piece was a quilt case that i have printed before. As i have started printing from the very edge of the fabric, it wasn't possible to align the pattern. The bottom corner stitches are crooked, too. Do i care? No. I try, i learn, all these mistakes are a part of my learning process:) I have jeans under this shirt, which are second hand, too, handed down from my neighbor to me :) Day 14/100.  

  

03 Mayıs 2016
Yakayı ütülemeden önce teyellemeliymişim. Gün 15/100
-----------
03 May 2016
 I have been told to baste the neck before ironing it. Day 15/100 

04 Mayıs 2016
Pazen-pamuklu atkıyı ben yaptım. Pantolon da ikinci el, komşumdan hediye. T-shirt çok severek giydiğim bir parça. Üzerinde delikler oluştu. Bir dönüşüm projesine girecek ama örme kumaşları dikemiyorum. Bakalım nasıl olacak...
------------
04 May 2016
I have sewed the flannel- cotton scarf. The jeans are second hand, handed over from my neighbor. The t-shirt is my favourite. There are small holes in it. It will probably be transformed.But i can't sew knit fabrics. How shall i do it? 
 04 Mayıs 2016-2
Bugün hava yağmurluydu, işte de delirme günümdü. O yüzden 15 dakikamı kumaş envanterine ayırıyorum. Eser miktarda pötikareli, biraz da çizgili pamuklu kumaşım var. İkisi de artık parçalar, aralarında en az 10 yıl fark da vardır. İkisini karıştırıp Burda 2016/ 03 sayısındaki 122 no.lu bu elbiseyi yapmak istiyorum (dikiş okulunda anlatılan). İçinizde bunu diken var mı? Zorluk derecesi yüksek, uzak mı dursam? Bir de etek boyunu anlayamadım, fotoğraflarda görülmüyor. Gün 16/100.
------------
 04 May 2016-2
Today was rainy and it was going mad day at work. So i am using my 15 minutes for fabric inventory. I have very little gingham and some striped cotton fabric pieces. Both are leftovers and they must be at least 10 years apart. I want to sew this no 122 dress from Burda 2016/3 issue (the one explained in sewing school). Did anyone of you sew this? It is rated as hard to sew, should i stay away? I could not understand the skirt length either, it is not clear in the photos. Day 16/100.

 05 May 2016
Pazen pantolonu 3 yıl önce dikmiştim. O ilk denemeden sonra bir daha cesaret edemedim :) Oysa en çok pantolona ihtiyacım var. Ayakkabıları da aynı dönemde akrilik boya ile boyadım. Hala iyi durumdalar. (Bu pantolondan artan parçalarla dünkü atkıyı dikmiştim.)
-------------
05 May 2016
  I have sewed the flannel pants 3 years ago. After this first trial i could not dare to sew pants again :) Yet, i need pants the most. I have painted the shoes with acrylic paint in the same period. They are still going strong. (I sewed the previous day's scarf with the leftover fabric pieces of the pants)

-----------

2 yorum:

  1. I like your creations. I especially like the combination of greens on your top (dress?). Your post is inspiring me to get out my sewing stuff.

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Thank you Susie :) The green is a flannel dress mixed with other fabrics.Sewing is like theraphy to me.

      Sil

Merhaba. Zaman ayırıp düşüncelerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim. Yorumlarınız benim için önemli :)
----------------
Hello. Thank you for making the time to share your ideas. Your comments are important for me :)