29.03.2015

52 haftada baskı yapmak 6. Hafta / 52 weeks of printmaking Week 6

Bu hafta 2 deneme var. İlki doğal yöntemlerle kumaş boyama. Üşenmedim, geçen hafta pazardan kırmızı soğan ve kırmızı lahana aldım. İnternette gördüğüm resimlere göre hafif mavi/ mor bir renk elde edecektim.
Bu tencerede üç tane kırmızı soğanın kabukları var.
---------
This week i tried 2 things. The first one is fabric dying with natural methods. I went to the farmers' market last week and bought red oninons and red lettuce just for this purpose. I was supposed to get a blueish/purplish color.
These are the skins of 3 onions in this pot.


Soğan kabuklarının üzerine iki tane kırmızı lahana yaprağı koydum. Araya pamuklu kumaşı (yine eski bir yastık kılıfı) yerleştirdim. En üste iki tane daha kırmızı lahana yaprağı koyup kumaşın üzerini kapladım. Biraz da sirke ekleyip kaynattım.
-------------
I have put 2 lettuce leaves on top of the onion skins. Then the cotton fabric (again an old pillow case) and on top 2 lettuce leaves again. I added a little vinegar and boiled everything.


Kaynarken tenceredeki su mor olmasına rağmen kumaşım korkunç bir renk aldı. Soluk mavi/ yeşil/ gri arası bir renk çıktı. Sanki yanlışlıkla boyanmış gibi.
-----------
Although the water turned purple as it was boiling my fabric got on a horrible color. It became a faded blue/ green/ grey hue. As if it was dyed by accident.


Geçen seneki bir dikiş projesinden artan kırmızı pamuklu kumaş parçalarını boyadım. Kendi yaptığım şablonları kullandım. Bu kumaşlar çok küçük, enleri 12 cm.
-----------
I painted red pieces of fabric left from a sewing project of last year. I used my homemade stencils. These fabric pieces are very small, they have a width of 12cm.Bu da en büyük parça. Henüz işi bitmedi. Sadece fonu boyamış oldum.
-------------
This is the biggest piece. Not done yet. I have only painted the background.


Yol arkadaşlarım Gonca Hanım ve Necla Hanım
------------
My companions Gonca Hanım and Necla Hanım.

7 yorum:

 1. Geçen akşam salata yapıyordum, mor lahanayı incecik kıyıp limon ve tuz ekleyerek ovmaya başladım. Çıkan renk o kadar hoşuma gitti ki mor lahanadan kumaş boyamayı düşündüm. Bu olayı gördükten sonra vazgeçtim:=) Ben ufak ufak baskılarla devam edeyim şimdilik:=)İlerleyen zamanda kumaş boyamayı düşünürüm.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sormayın, o mor renk kumaşa geçse harika olacaktı ama sonuç böyle. Belki bir de tek başına soğan kabuklarını denerim :)

   Sil
  2. Gonca Hanım'ın bir tek soğan kabuklarıyla boyadığı kumaş çok güzel olmuş.

   Sil
 2. http://www.bilimsenligi.com/kumas-boyam-organik.html
  bana çok yakın bu projenin yapıldığı okul, onlar kaynatarak değil kabukları ısıtarak ıstampa mürekkebi yapmışlar ki bu daha iyi benim için.
  bu işin sonunda biz çok acayip işler yapmış olacağız gibi gelmeye başladı bana :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Şimdilik sadece yenilebilir olanları deneyelim. Havalar düzelince açık havada daha kapsamlı deneyler yapabiliriz :)

   Sil
 3. Let's hope the fabric won't smell of onions afterwards :-) Have a lovely end of the week.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. It smells pretty enough :) Have a nice weekend Vanessa :)

   Sil

Merhaba. Zaman ayırıp düşüncelerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim. Yorumlarınız benim için önemli :)
----------------
Hello. Thank you for making the time to share your ideas. Your comments are important for me :)