18.11.2016

Kasım hergün sanat ayı/ November art everyday month

Kasım ayı Creative Everyday Blog'undan Leah tarafından hergün sanat ayı olarak kutlanıyor. Ben de katılıyorum. Bazı günler 5-10 dakika bazı günler daha uzun. Şu ana kadar yaptıklarımı aşağıda paylaşıyorum.
------------------
November is celebrated as art everyday month by Leah Piken of Creative Everyday. I have joined, too. Some days for 5-10 minutes, somedays longer. I am sharing the things i have done until now.


Kasım ayı hergün sanat ayı. İlk günkü sayfalara ek yaptım. "Önümüzde, arkada bıraktıklarımızdan çok daha iyi şeyler var.- C.S. Lewis" Yaşam enerjimi deniz ve güneşten alıyorum. Normalde bu zamanlarda kış depresyonu çoktan başlamış olurdu. Bu sene ilk defa kışı dört gözle bekliyorum. Balkondaki bitkiler sayesinde kışı merak ediyorum, mevsimlerin daha bir farkındayım. İzmir'in kışı boğucudur, bulutlu, yağmurlu, fırtınalı. Öyle Ankara gibi karlı, aydınlık bir mevsim geçmez. Kış yavaş yavaş da gelmez. Ansızın bastırır, insan hazırlayamaz bile kendini. Ama bu yıl o sıkıntının çaresini buldum. Bütün sayfalara filizlerin sızması da bundan...14.11.2016
------------------
November is art everyday month. I have made some additions to the first day's pages. "There are far better things ahead than any we leave behind. - C.S. Lewis " I get my life energy from the sea and sun. Normally winter depression used to strike me during these months. This year i am looking forward to winter for the first time. I am curious about winter thanks to my plants on the balcony. I am more aware of the seasons. Winter of İzmir is depressing, cloudy, rainy and stormy. We don't have a snowy, bright winter like in Ankara. Winter does not arrive slowly either. It appears all of a sudden, so much that you can not even prepare yourself. But this year i have the cure for this. That is why the fronds creep unto every page...14.11.2016
 
Oyna/ Oyun. Önce su ile yazdım sonra üzerine mürekkep damlattım. Gün 2 < / > Play. First i wrote with water then dripped ink. Day 2.
Bahçe günlüğü. Hergün sanat ayı, gün 3. < / > Garden journal.(bahçe=garden in Turkish) Art everyday month, day 3.Bugünkü çalışmam @yeni1anlam blogundan Sanem Hanım'ın #güzelbirizbırak fikrine destek vermek için. Etkinlik iptal olmuş ama bu durum hevesli minikleri engellememiş. İşte onlar bana ilham verdi. Önce bir damga ya da şablon tasarlarım diye düşünmüştüm. Ama sonra içimden geldiği gibi, plansız bir şey yapmak istedim. En basit araçları aldım; fırça ve boya. Bugünlerde hava fırtınalı, bulutlu. O yüzden hep sarıya meyilliyim, kaybolan güneş ışığını böyle dengeliyorum. Bu baskının ilk katmanı. Yarın yine çocukluğumuzdan hatırlayacağınız bir baskı ile ikinci katmanı ekleyeceğim.
------------------
Today's work is a support for the idea #güzelbirizbırak (leave a beautiful mark) by Mrs. Sanem Aker of @yeni1anlam blog. Although the challenge was cancelled this did not stop eager kids from joining in. They inspired me. First i considered designing a stamp or stencil. But then i wanted to do something unplanned. I grabbed the simplest tools; brush and paint. Recently, it is stormy and rainy here. So i am inclined to use yellow, that is how i balance the lack of sunshine. This is the first layer of the print. Tomorrow i will add a second layer using a printing technique familiar from our childhood. Hergün sanat ayı, gün 17- 17.11.2016< / > Art everyday month, day 17-17.11.2016.

10 yorum:

 1. wonderful,colorful art!! I'm not at all a fan of winter so I like to turn to colorful art to get me through too:) Happy PPF!

  YanıtlaSil
 2. Beautiful colours. We have here very gray day. The snow melted away. The colours cheer me up, thank you 😃

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Nothing like a good color theraphy on a grey day :) Thank you.

   Sil
 3. I am so lucky to be in a place where I can enjoy the sunshine everyday. Thus I am not creating colorful art like you have here. Or at least that is my excuse. Happy PPF

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. My city is sunny in general, too. But we certainly have grey days, too :) Enjoy the sunshine.

   Sil
 4. I love this post. Full of art and positive energy. Have a wonderful weekend.

  YanıtlaSil
 5. Beautiful pages full of life!

  YanıtlaSil

Merhaba. Zaman ayırıp düşüncelerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim. Yorumlarınız benim için önemli :)
----------------
Hello. Thank you for making the time to share your ideas. Your comments are important for me :)