11.11.2016

Boyalı elbise/ Painted dress

52 haftada baskı yapmak projesinde çoğunlukla evde bulunan eski kumaşları değerlendirdim. Ama 45. haftanın çalışması 2TLye aldığım pamuklu bir parça kumaş üzerinde denendi. Fikir 100 gün projesinin içinde gelişti.  Başlangıçta bunu yazmışım:

" #the100dayproject 100 gün projesi 19 Nisan'da başladı. Amaç önümüzdeki 100 gün boyunca her gün kendi seçtiğiniz bir şeyi yapmak. Kimbilir belki bu 100 günün sonunda bir alışkanlığa dönüşür...100 gün boyunca her gün dikiş dikeceğim. Dikiş dikmeye 3 yıl önce başladım ama istediğim gibi ilerleyemedim. Geniş boş zamanlar olsun diye bekledim, ki hiç gerçekçi değildi. Bu sefer farklı bir yöntem deneyeceğim: Her gün en az 15 en fazla 30 dakika dikişle ilgili bir şey yapacağım. Kalıp çıkarmak, kumaş biçmek, evdeki kumaşların envanterini çıkarmak, eski giysileri sökmek (ki yeni giysilere dönüşsünler), ütü yapmak (evet dikişin en sevmediğim ama en önemli kısmı, kaçmak için her yolu denedim...), yama yapmak, tadilat yapmak ilk aklıma gelenler. Projenin genel hashtag'i #100dayproject benim kendi hashtag'im ise #100daysofOzgesewing #100gundeOzgeiledikis Bugün 8.gün. Ben son 1 haftadır dikiş dikiyorum zaten.O yüzden ilk 8 güne sayılsın :)"
--------------------
For  52 weeks of printmaking project i utilized the old fabrics at home. But for week 45 i experimented a 2TL(half a dollar?) cotton piece that i bought. The idea developed within the 100 day project. Here is what i wrote at the beginning:

" #the100dayproject started on April 19. The aim is to do smth you like in the following 100 days.Perhaps it will become a habit after 100 days...I will sew everyday in 100 days.  I started sewing 3 years ago but could not make progress as much as i would have liked. I have waited for big blocks of spare time, which was quite unrealistic.  This time i am trying something different: I will reserve 15-30 minutes everyday for a sewing related activity. Drawing patterns, cutting fabric, preparing fabric inventory at home,  ripping old clothes (so they can become new clothes) , ironing (yes the least favourite part of sewing for me but the most important as well, i would do anything to avoid it), making patches, repairing etc can be such things. General project hashtag is #100dayproject i use #100daysofOzgesewing #100gundeOzgeiledikis Today is the 8th day. I have been sewing lately. So it counts for the first 8 days :) "

Ve bir elbise yapmaya karar verdim. Kalıp Burda 2015/12 sayısından. "yeni projeler...öyle hergün dikiş etkinliği yapılamıyor ama birkaç günü toparlayıp uzunca bir mola vermek mümkün. Gün 29/100"
-----------------
And i decided to sew a dress. Pattern from Burda magazine volume 2015/ 12. "new projects...i can't do sewing everyday but it is possible to gather a few days and do a longer timeout among work. Day 29/100"
Elbise parçalarını biçtim. Ama bu yazlık bir elbise olacaktı ve benim astar dikmeye hiiiç niyetim yoktu. Zaten yeterli kumaş da yoktu. Ben de kritik bölgeleri boyamaya karar verdim. Belimden kalçama kadar olan bölümü kumaşa işaretledim. Çapraz bir hat boyunca boyamaya başladım. Boya olarak akrilik boya ile tekstil medium'u karıştırdım. Kumaş boyam yok.
-----------------
I have cut the dress pieces. But this would be a summer dress and i had nooo intention of sewing a lining. I did not have enough fabric, either. So i have decided to paint the critical parts. I have marked the area from my waist to hips and started painting along a diagonal line. I mixed acrylic paint with textile medium. I don't own any fabric paints.


"Bu bir elbisenin arka parçası. Sabırlı bir insan olsaydım önce küçük parçalarda deneme yapardım. Ama boyalarla hemen giriştim. Ne dersiniz damlalar üste doğru da devam etsin mi? Gün 30/100"
------------
"This is the back of a dress. If i were a patient person i would have made some trials on smaller pieces. But i just dived in with paints. What do you think, should the drips continue towards the top? Day 30/100"
"Elbisenin önü. Dün aslında sıcak bir renk olan güneş sarısı ile başlamıştım. Ama sarı, mavi kumaş ile birleşince kötü bir yeşile dönüşmüştü. Diğer renklerin arasında gözüme battı. Bugün sarıları turuncu-nar çiçeği kırmızısına dönüştürdüm. Damlaları üst kısımda da devam ettirdim ve arkayı değiştirdim. Kararlar netleşince ön parçayla da daha hızlı ve güvenli çalıştım."
---------------------
"The front of the dress. Yesterday i started with sun yellow which is a warm color. But combined with the blue fabric it turned into an ugly green. It bothered me among the other colors. So i fixed all yellows into orange- pomagranate flower red.I continued the drips on the top part of the back, too. Once i made my mind, i could work with the front with more confidence and speed."
"Birincisi, dikişte herşey tahminimin 2 katı zaman alıyor. Böylece bir elbisenin bitmesi sonsuz zamana yayılıyor. İkincisi, kollar bacaklar tamam da bu boyalar çok sertleşti. Elbiseyi denedim, tam bir abajur :) Hem gülüyorum hem sinirim bozuldu :) Sıcak suda yıkasam boyanın bir kısmı akar da yumuşar mı acaba... Gün 32/100" 
-----------------
"First of all, anything in sewing takes double the estimated time. Thus, finishing a dress takes forever. Second, the arms and legs are fine but the paints are so stiff. I tried the dress on, it is a complete lampshade :) I am still laughing and annoyed at the same time. Will the paints run off and soften a bit, hopefully, if i wash the dress in warm water? Day 32/100"
"Kollar yalnız kaldı... Gün 39/100"
---------------
"Arms are left alone... Day 39/100"
"İşte bir dikiş testinin daha ortasındayız: Kol nasıl takılır? Tüm dikiş hayatımın üçüncü kolu bu. Daha öncekileri hiç tarif okumadan, göz kararı taktım. Tabii ki feci hatalı oldular ama görmezden geldim. Bu defa açıklamaları okuyarak gidiyorum. Yine de olmadı gibi. Kol oyuğunun uzunluğu her zaman kol çevresinden daha dar oluyor. Çok zorladı beni... Gün 41/100"
----------------------
"Here we are in the middle of a sewing test again: How do you put in the arms? This is my third arm of my whole sewing life. Previously i never followed instructions, just improvised. Surely they were terribly improper but i ignored. This time i am following instructions. Still this does not seem right. The length of the arm pit is always less than the circumference of the arm. I am truly challenged...Day 41/100"

"Boyalı elbise tamamlandı. Düşük sıcaklıkta yıkadım. Boyalar yumuşadı. Bundan sonraki yıkamalarla daha da düzelir sanırım. Bu fotoğrafı yıkamadan önce çektim, belki son görüşümdür diye :) Gün 43/ 100"
----------------
"The painted dress is complete. I washed it at low temperature. The paints has softened. I guess with the next washes they will be fine. I took this picture before the wash, in case it was my last peek at its painted state :) Day 43/ 100"

Ve sonuç: Boyalar biraz yumuşadı ama hala oldukça sert. Kollar ve yaka hala gözüme batıyor. Ama düzeltecek zamanım ve isteğim olmadı. O yüzden elbiseyi şimdilik sadece ev içinde giyiyorum:) Bir daha böyle bir deneme yapacak olsam boyaları daha fazla sulandırırdım. Bir de önce kumaşın bir bölümünde boyaları test ederdim.
----------------
And the result: The paints had softened a little bit but are still quite stiff. The arms and neck are disturbing me. But i did not have the time or will to fix them. Thus i only wear the dress at home for the time being. If i had to do it again i would definitely add more water to the paints. And i would test the paints on a fabric sample first.
 
 
Sevgili ziyaretçilerim son 1 aydır bloglarınızı ziyaret edemedim ama bu hafta uğrayacağım. Herkese güzel bir haftasonu diliyorum.
-------------------
My dear visitors i could not visit your blogs the last month. But i will check this week. Have a nice weekend everyone.

14 yorum:

 1. Ne maceraydı ama! 😌 Çok beğendim. Ellerinize sağlık.

  YanıtlaSil
 2. This is beautiful. I've never used textile medium, so I hope it made the fabric as soft as it is supposed to . You sew SO well! Color me impressed.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Thank you :) Fabric medium helps the paint to be glued nicely unto the fabric. But not in the softness department. I hope the regular washes in the future will help. I miss the Kitty Party Fridays by the way.

   Sil
 3. This is a wonderful idea. Don't know how to soften the paint on the fabric but hope you find out because this really looks nice. I often get help from youtube when I am stuck on knitting/crocheting and/or sewing problems. Happy PPF

  YanıtlaSil
 4. Wow this looks incredible. What a stunning dress.
  Happy PPF

  YanıtlaSil
 5. Stunning, i would wear it
  Happy PPF

  much love...

  YanıtlaSil
 6. Wow I am just loving your painted fabric and the dresses you are making. Just brilliant.

  YanıtlaSil
 7. Fantastic. Beautiful result.

  YanıtlaSil

Merhaba. Zaman ayırıp düşüncelerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim. Yorumlarınız benim için önemli :)
----------------
Hello. Thank you for making the time to share your ideas. Your comments are important for me :)