15.09.2015

52 haftada baskı yapmak 17. Hafta / 52 weeks of printmaking Week 17

Bu hafta yine eski bir pamuklu örtü parçasını kullandım. 12 x 16 cm boyutlarında.
-------
I used a recycled pillow case again this week. It is 12 x 16 cm.


Bol mod podge kullanarak fotokopi çektiğim bir sayfayı yapıştırdım. Bu sayfa odamı temizlerken bulduğum çok eski bir fotokopi, en az 16-17 yıllık. Tadao Ando'nun tasarladığı bir müzenin fotoğrafı. Tadao Ando benim çok sevdiğim Japon bir mimardır. Uzun yıllar boksör olarak hayatını sürdürür, sonra dünyayı gezmeye karar verir ve mimarlık eğitimi almadan mimar olur. Tasarladığı yapılar oldukça az malzeme ve mimari eleman kullanır, sade ama çok şiirseldirler. Işık, ses hatta kokuyla varolurlar.
---------------
I pasted a photocopied page with plenty of mod podge. I have found this page while purging my room, it is very old, at least from 16-17 years ago. It is the photo of a museum designed by Tadao Ando. He is my favourite Japanese architect. He was a boxer for a long time, then he decided to travel the world and became an architect without a formal architecture education. His buildings make use of very few materials and architectural elements, they are modest but very poetic. They come to life with light, sound and even scents.


Kumaşı ıslatıp parmağımla ovaladım.
------------
I wetted the fabric and rubbed the back of the paper with my fingers.


Kumaşın üst yüzeyi soyuldu.
-----------
The upper layers of the paper peeled off.
 

Sanırım bu sefer daha iyi bir sonuç elde ettim. Doğrudan kumaş üzerine mod podge ile, hem de çıktı yerine fotokopi kullanmak işe yaradı. Şimdi yeni sorular var kafamda, mesela daha yeni bir fotokopi kullansam ne olurdu? Mod podge'u alalı 2 yıl oldu, acaba bayatladı mı?
-----------------
I guess i had a better result this time. Using mod podge directly on fabric, using photocopy instead of a print out worked. Now i have new questions on my mind, like  what if i used a newer photocopy? It has been 2 years since i bought the mod podge, is it expired?


Kağıdın en üst kısmını ovalarken bazı yerler fazla soyulmuş ve kumaş katmanı ortaya çıkmıştı. Mod podge kuruduktan sonra kağıtla bütünleşip film gibi bir tabaka oluşturmuştu. Yırtık kısımlarda bu tabaka da kabarmış gibiydi. Ucundan tutup çekmeyi denedim, tabaka soyuluyor. Muhtemelen yıkama sonunda toptan soyulur. Yani kumaşa görsel transferi için mod podge iyi bir seçim değil. 
------------------
As i was rubbing the topmost layer of the paper some parts were torn and fabric was visible at some places. After mod podge dried it formed a film like layer. At torn places this film was swollen. I tried to pick it from the torn parts, the layer peels off. Most probably it will come off totally after the first wash. So using mod podge for image transfer on fabric is not a good idea.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Merhaba. Zaman ayırıp düşüncelerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim. Yorumlarınız benim için önemli :)
----------------
Hello. Thank you for making the time to share your ideas. Your comments are important for me :)