31.08.2015

52 haftada baskı yapmak 16. Hafta / 52 weeks of printmaking Week 16

Çok uzun bir ara verdim bu projeye ama vazgeçmek yok. Daha deneyecek çok şey var.
---------
I had a very long hiatus for this project but i am not giving up. There is still so much to try.


Yaklaşık 20 x 20 cmlik bir pamuklu kumaşı akrilik boyalarla boyadım. Kumaş yine eski bir kılıfın parçası.
----------
I painted a 20 x 20 cm cotton piece with acrylic paints. The fabric is a recycled pillow case.


Boya kuruduktan sonra mod podge ile kağıt üzerinde bulunan siyah beyaz bir deseni kumaşa yapıştırdım.
--------------
After the paint had dried i pasted a black and white paper image onto fabric using mod podge.


Sonra kumaşı hafifçe ıslattım ve kağıdın arkasını parmağımla ovaladım. Böylece kağıdın üst yüzeyleri soyuldu.
-------------
Then i wetted the fabric and rubbed the back of the paper with my fingers. Thus the upper layers of the paper peeled off.


Kağıt soyulduktan sonra geriye soluk bir desen kaldı. Daha fazla ovalayınca tüm desen siliniyordu o yüzden bu aşamada bıraktım.
-----------
After the paper was peeled off, a faint image was left on the fabric. I could have rubbed more but the pattern was totally being erased in this case. So i stopped at this stage.


O soluk desene dayanamadım ve elime fırçayla akrilik boyayı alıp üzerinden geçtim. Bir transfer macerası daha hüsranla bitti. Ya teknikte bir hata yapıyorum ya da mod podge çok işe yaramıyor. Çözemedim...
------------
I could not bear the faint pattern and i went over it with a brush and acrylic paint. Another transfer failed again. I am either making a technical mistake or mod podge does not work very efficiently. I could not really figure out...

6 yorum:

 1. Interesting. I get mixed results with image transfers - and I suspect that Mod Podge is not the best medium on fabric. Maybe give a proper Matt Medium a try?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. You are right Joanna. As much as i can understand from the blogs, matt medium gives better results. I will try mod podge on fabric directly (without the acrylics this time) and see how it goes. I want to try matt medium as well but the art supplies are quite expensive in Turkey. I wanted to wait until i finish the mod podge then buy the medium. I do not know the original purpose of using matt medium.I guess it has something to do with mixing paints, thinning them etc.

   Sil
 2. I agree. The circle needed that pop of color. Are you finished? Can't wait to see the finished page.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Thank you Erika. I may add something to this piece later but in time i gather the different bits from several weeks and turn them into bags/ cluthes etc. This printmaking project is helping me to experiment more.

   Sil
 3. ne güzel bir deneyim acaba akrilik boya yüzünden mi tutmadı, doğrudan kumaşa denense nasıl olurdu? uzun süredir bu yöntemi bende denemek istiyorum ancak mod podgem yok ve uzun soluklu kullanıp bitiremem ziyan ederim diye de almıyorum ancak bir yerlede tahta zamkı (beyaz tutkal) nı kullandıklarını görmüştüm denenebilir. birde gülsüm ablanın kumaşa yazıcıdan baskı almakla ilgili yazıları aklıma geldi birden aradım buldum işte burada ilham vericiler ;)
  http://hertelden-everything.blogspot.com.tr/2013/01/olacak-mi-oluyor-galiba-oldu-mu-ne.html
  http://hertelden-everything.blogspot.com.tr/2013/01/kumasa-baski-denemelerim-basarili-oldu.html

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet belki de akrilik boya yüzünden tutmadı. Bir kere de doğrudan kumaş üzerinde denemek lazım.Bir başka sebep de şu olabilir, ben siyah-beyaz bilgisayar çıktısı kullandım.Acaba siyah-beyaz fotokopi kullansam daha mı iyi olurdu? Pigmentin ısı ile sabitlenmesi transferi de etkiliyor sanki. Beyaz tutkal işe yarayabilir. bir de "mat medium" dedikleri bir şey var.Aslında akrilik boyaları inceltmek için kullanılıyor sanırım ama görsel transferi için kullanıldığını da gördüm. Linklere baktım, çok güzel bir fikirmiş. Bir de kumaşı nişasta ya da şeker ile kolalayıp yazıcıya gönderenler gördüm.Kumaş sert durduğu için kartona çıktı almak gibi oluyormuş. Denenecek ne çok şey var :)

   Sil

Merhaba. Zaman ayırıp düşüncelerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim. Yorumlarınız benim için önemli :)
----------------
Hello. Thank you for making the time to share your ideas. Your comments are important for me :)