31.05.2015

sanat üzerine ve "hergüne bir indeks kartı"/ on art and "index card a day"

Bu yazıyı sanat üzerine biraz tartışmak ve çok önemsediğim bir sanat etkinliğini paylaşmak için yazıyorum. (Tam şu anda bitirmem gereken bir projem ve hızla yaklaşan izleme jürim için yazmam gereken bir tezim olduğunu söylemeliyim. Yani internete bile girmemeliyim. Ama hiç bitmeyen yapmam gerekenleri bir kenara bırakıp yapmak istediğime zaman ayıracağım.) 
Danny Gregory benim uzun zamandır izlediğim bir sanatçı. Blogda daha önce de bahsetmiş olabilirim. Aslında bir reklamcı ama hayatında olup biten acı olaylarla başa çıkabilmek için birşeyler çiziktirmeye başlamış. Öyle saatlerce oturup resim yaptığını düşünmeyin. Bahsettiğim genç, felçli eşinin başında, hastanede yapılan 5-10 dakikalık çizimler. Bir hastane odasında, size ilham verecek "güzellikte" ne olabilir? İşte bütün mesele burada. Sıradan nesnelerin güzelliğini, detaylarını farkedebilmekte. Çizmek, boyamak ona iyi gelmiş. Akıl sağlığını korumuş. İhtiyaç duyduğu bir alışkanlığa dönüşmüş. Ve uzun zamandır "sıradan" insanları sanat yapmak için teşvik ediyor. 
----------
I am writing this post to discuss art and announce a very important art challenge.(Right now i have a project to finish and a thesis to write for the fast approaching phD jury. I should not even be on internet. But i leave the never ending thing i should do and reserve some time for the things i want to do)
Danny Gregory is an artist i have been following since a long time. I may have mentioned him on the blog here before. He is an advertiser who started drawing to handle the sad things going on in his life. Do not imagine drawing for hours. I am talking about 5-10 minute drawings made in a hospital room next to his young, paralyzed wife. What is there to qualify as "beautiful" in a hospital room? This is the point. Seeing the beauty, details in the ordinary things. Drawing, painting made him feel good. Kept him sane. Turned into a needed habit. And he has been encouraging "ordinary" people to make art since then.

Danny Gregory "kahvaltıdan önce sanat" kitabından alınmıştır.
"Ne kadar megul olursanız olun, daha yaratıcı olmak için zilyon tane yol"
----------------------------------
Taken from Danny Gregory's book "art before breakfast". 

Gregory'nin pekçok kitabı var. En yakın zamanda yayınlanan ise "kahvaltıdan önce sanat". Aşağıda kitaptan birkaç sayfa örneği bulacaksınız. Metinleri Türkçe'ye çevirdim.
----------
Gregory has written quite some books. The newest one is "art before breakfast". Below you will find a few pages from the book. If you click on the images you can read the text easily.

Danny Gregory "kahvaltıdan önce sanat" kitabından alınmıştır.
----------------------------------
Taken from Danny Gregory's book "art before breakfast".

"Meşgul, meşgul, meşgul. Bu kitap, onu okumaya zamanı olmayanlar içindir. Nefes alacak bir saniyeniz bile yok. Gülleri koklamak ya da kahve için de. Hayatınız her an daha dolu ve çılgın bir hale geliyor. Bu yüzden yapılacaklar listesine bir şey daha eklemelisiniz: (x) Sanat yap. Cidden, sanat mı? Evet."

Danny Gregory "kahvaltıdan önce sanat" kitabından alınmıştır.
----------------------------------
Taken from Danny Gregory's book "art before breakfast".


"küçük "s" ile sanat: Büyük "S" ile Sanat; müzeler, galeriler, eleştirmenler ve koleksiyonerler içindir. Küçük "s" ile sanat geriye kalan bizim gibiler içindir. Sanat bir iş, endüstri, meslektir. sanat tutku, aşk, hayat, insanlık ile ilgilidir- gerçekten değerli olan herşeyle ilgilidir. Sanat, satılır, tekrar satılır, açık artırma tokmağının altına girer, dehşet fiyatlara sigortalanır. Küçük "s" ile sanat bir ürün değildir. Bir görüş açısıdır, hayat biçimidir."  Sanat, profesyoneller ve uzmanlar tarafından yapılır. sanat; muhasebeciler, çiftçiler ve evkadınları tarafından lokanta masalarında, park yerlerinde ve çamaşır odasında yapılır. Sanat için Sanat Okulu ve Yetenek ve yıllar süren eziyet ile fedakarlık gereklidir. sanat için sadece istek ve günde 15 dakika gereklidir. Sanatçı olamazsınız, çığlık atın. Ama biliyorum ki sanat yapabilirsiniz- hem de harika, ifadeli, küçücük bir s ile."

Danny Gregory "kahvaltıdan önce sanat" kitabından alınmıştır.
----------------------------------
Taken from Danny Gregory's book "art before breakfast".

"aha! Kafanda savaşıyorsun, kim var orada? 
Çizim yapmaya başladığınız anda sesler duymaya başlayacaksınız. Merak etmeyin, bu normal. 
Bu anneniz, 3. sınıf öğretmeniniz, patronunuz ya da şeytanın kendisi olabilir.
Bu ses size neden yaratıcı bir şey yapamayacağınıza dair tüm nedenleri hatırlatıyor: sanat vakit kaybıdır, hiçbir zaman çizemeyeceksin, yazar bir salaktır, katlaman gereken temiz çamaşırlar var dır dır dır.
İşte dırdırcılara cevabınız: Vazgeçmeyin. Tartışmayın. Kibarca gülümseyin ve deyin ki "Bu harika, birazdan bunun hakkında konuşuruz. Şu anda çizim yapıyorum."
Bu kadar basit. Sesleri kafanızın arka taraflarına iteleyin ve birşeyler çizmek için kendinize 10 dakika verin. Mırıldanın, ıslık çalın, ve çizmeye devam edin.
Bu sesler, içinizdeki eleştirmen, içinizdeki mızmız, içinizdeki böcek, içinizdeki hanzo, ve sizi yolunuzdan alıkoymaya çalışan tüm diğer canavarlar- aslında sizin değişim ve ilerlemeden korkan yanınız. Hepimizde böyle bir taraf var. Onlar sizi yeni ve korkutucu şeyler denemekten korumaya çalışıyorlar. Ama şu anda sizinle aynı frekansta değiller ve pek yardımcı olmuyorlar. Sizin şu anda yaptığınızdan nefret ediyorlar, yine de bu onları haklı çıkarmaz.
Sakin olun ve çizmeye devam edin.
Kural #1: Tüm kuralları boşver."

gökyüzü: 2014'te indeks kartı üzerine akrilikle yaptığım bir kartpostal
-----
sky: an acrylic postcard i made on an index card in 2014

Özetle söylemem gerekirse sanat ile uğraşmak için mükemmel bir zaman yok. Uzun zaman önce bir arkadaşımla konuşuyorduk, kitap okumak için bir türlü uygun zamanı bulamadığını, çok meşgul olduğu için bölündüğünü, sanki mükemmel anı beklediğini söylemişti. Ben de tüm içtenliğimle "ama kitap okumaya başlayınca o an mükemmel olmayacak mı?" demiştim. Öyle uzun uzun düşünmeye, hazırlık yapmaya, pahalı malzemeler almaya, saatler ayırmaya gerek yok. Bir kere yaratıcı bir şeyler yapmaya başlayınca kendinizi iyi hissedeceksiniz. O zaman o gün bugün olabilir mi?
-----------
So, briefly speaking, there is no perfect moment to dwell in art. I was talking to a friend a long time ago. He said he could not find time to read a book, he was so occupied, he always waited for the perfect moment. And i said "but as soon as you start reading a book, wouldn't it be the perfect moment?" You do not need to overthink, do preparations, buy expensive materials, spend hours. Once you start doing something creative you will feel good. So, can today be the day?

http://daisyyellowart.com/vividlife/icad-2015-index

Son 5 yıldır Tammy Garcia, blogu Daisy Yellow'da Haziran ve Temmuz aylarında bir sanat etkinliği düzenliyor. Adı hergüne bir indeks kartı (index-card-a-day). İndeks kartı nedir derseniz eski katalog kartları diyebilirim. Hani kütüphanelerde kitapları düzenlemek için kullanılan kartlar. Üzerinde kitaplara dair bilgiler yazılı olan, araştırma için gittiğinizde aralarında gezindiğiniz kartlar. (şu anda her yerde dijital sistemler kullanılıyor biliyorum :) Ya da not kartları da diyebilirim. Boyları 5 x 7,5 cmden 12 x 19 cmye kadar değişen kartlar. 61 gün sürecek bu etkinlik boyunca günlük ve haftalık egzersizler veriliyor. Bu egzersizleri istediğiniz malzeme ile istediğiniz biçimde yorumlamak mümkün. Amaç düzenli olarak yaratıcı bir işle uğraşmak. Bu da günde 10 dakikaya karşılık geliyor. Siz isterseniz sadece 10 gününüzü ayırın. Önemli olan elinizin değmesi :) Peki neden indeks kartı? Çünkü kartlar küçük, çabuk biten işler yapabilirsiniz. Kartları kırtasiyeden satın alabilirsiniz. Ama bana kalırsa evdeki malzemeyi geri dönüştürmek en güzeli. Gelen postadan reklamlara, eski ambalajlardan gazete kağıdına herşeyi fon olarak kullanabilirsiniz.
-----------------
The last five years Tammy Garcia of Daisy Yellow blog is arranging an art challenge in June and July. Its name is Index-card-a-day. Index cards are catalogue cards once used in libraries. Or you may call them note cards. Their dimensions range from 5 x 7,5 cm to 12 x 19 cm. You are given daily and weekly exercises. The aim is to make art regularly. And it means reserving 10 minutes a day. If you want join only for 10 days. The important thing is to start. Why index cards? Because they are small, so you can finish quickly. You may buy them. but if you ask me it is best to recycle material at home. From incoming mail to advertisements, packages and newsprint can all be your background.


Yukarıdaki kuşlu kart, İzmir'de kullan-at olarak bilinen 5 binişlik otobüs kartı idi. Kullandım ama atmadım. Boyutları 5,5 x 8,5 cm. Malzeme akrilik, keçeli kalem, tükenmez kalem.
----
This bird card above is a use and throw away bus ticket in Izmir. I used it but did not throw away. Dimensions are 5,5 x 8,5 cm. Materials are acrylics, felt tip pen, ballpoint pen.

Evde bulduğum tam 20 yıllık pastel boyalarla 2014 'te yapılmış bir kart. Boyutları 12 x 19 cm.
---------
A card i made with 20 year old crayons i found at home. Dimensions 12 x 19 cm.

Peki çizmek ya da karalamak için neler kullanılabilir? Basit bir tükenmez kalem, kurşun kalem, varsa çocuklarınızın ya da sizin boya kalemleriniz hatta meyve ve sebzeler. (bakınız çilek, pancar, ıspanak diye liste uzuyor)
---------
What can you use for drawing or doodling? A simple ballpoint pen, a pencil, maybe your kids' paints or even fruits and vegetables. (see strawberry, leek, spinach and so on)


"Çizim yapamıyorum" diyorsunuz. Ya da "çizim yapmayı sevmiyorum". Peki o zaman kolaj yapar mısınız? Hayatınızın bir döneminde sevdiğiniz bir resmi, fotoğrafı kesip başka bir yere yapıştırdınız mı? Yanına başka fotoğraflar eklediniz mi? Cevap evetse devam edebilirsiniz. Yukarıdaki kartta her şeyi kullanılmış dergilerden, ambalaj kartonlarından, defterlerden kestim. Bir de küçük bir dantel parçası var. Hepsini toplam 3 zımba teli ile tutturdum.
--------
You say " i can not draw". Or "i dislike drawing". Fine, then maybe you may do a collage perhaps? Have you ever cut an image or photo you like and pasted it somewhere? Did you add other photos to it? If yes, then go on. I made the card above cutting used magazines, packages, notebooks. I added a small piece of lace. All is held in place with 3 staples.


Kağıtla işim olmaz diyorsunuz. Peki kumaşları bir karta dikmeye ne dersiniz? Dikişseverlerin elinde atmaya kıyamadıkları ama giysi olamayacak kadar küçük parçalar vardır. Bunlarla oynayın.
--------------
You say "i do not fiddle with paper". Fine, then what about sewing fabrics on a card? Sewers have tiny little pieces they can not throw away, but too small to sew a garment. Play with them.


Bu etkinlik süreç ile ilgili. Kendinize sanat yapmak için hergün 10 dakika ayırmanızla ilgili. Yaptıklarınızı bir yerlerde yayınlamak zorunda değilsiniz. Ama isterseniz Daisy Yellow Index-card-a-day facebook sayfasına üye olabilirsiniz. Bloglarınızda ya da orada kartlarınızı paylaşabilirsiniz. Her sene grupta binlerce kart paylaşılıyor. Her seviyeden "sanatçı" var. Yani asıl mesleği çiftçi, ev kadını, avukat, doktor ya da emekli olan insanlar. "Sanat" eğitimi almamış ama "sanat" yapan insanlar. Dünyanın her yerinden insanlar. Sadece destek ve olumlu bir grup bulacaksınız. Umarım katılırsınız. 1 Haziran'da başlıyoruz.
------------
This challenge is about the process. Giving yourself 10 minutes for making art everyday. You do not have to post any of your work. But if you want you can publish them on your blog or in Daisy Yellow Index-card-a-day facebook group.Every year thousands of cards are shared. There are "artists" from all levels. I mean people who are farmers, housewives, lawyers, doctors, retirees and so on. People who did not receive an "Art" degree but making "art". People from all over the world. You will only find support and positivity in the group. I hope you join. We start on June 1.

6 yorum:

 1. Sanatın içine tükürenlerin olduğu bir dönemde sanata yönelmen ve çevreni de yönlendirmen ne güzel... Kurlarım kızım...65'inde bir öğretmen sanatla uğraşıyorsa gençler neler yapmaz, değil mi? Hülya Başağaç

  YanıtlaSil
 2. Hayat kısa ,kuşlar uçuyor,göğe bakalım ...:))

  YanıtlaSil
 3. tek solukta blogunuzu gezdim bayıldım :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim. Ben de sizin blogunuza ziyarete geldim :)

   Sil

Merhaba. Zaman ayırıp düşüncelerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim. Yorumlarınız benim için önemli :)
----------------
Hello. Thank you for making the time to share your ideas. Your comments are important for me :)