19.05.2015

52 haftada baskı yapmak 12. ve 13. Hafta / 52 weeks of printmaking Week 12 and 13

Bugün 12 ve 13. haftaların denemelerini yüklüyorum buraya. Böylece 52 haftalık kumaşa baskı projesinin dörtte birlik kısmını geride bırakmış oluyoruz. Başlarken nasıl devam eder, sürekli olur mu diye düşünmüştüm. Şimdilik eğlenceli ve heyecanlı gittiğini söyleyebilirim. Haftalık bir proje yapmak yerinde bir karar olmuş. Günlük olsa mümkün değil bu yoğunlukta yapamazdım. Aylık olsa heyecanımı kaybederdim, kesinlikle boşverirdim. Projenin adını kumaşa baskı koydum ama aslında kumaş boyama da var, kağıt üzerine baskı da var. İlerleyen haftalarda kumaş üzerine görsel aktarımını ve kendimce aplike yapmayı da deneyeceğim.
-----------------
Today i am uploading the trials of 12th and 13rd weeks. Thus, we have made it to the first quarter of the 52 weeks of printmaking project. At the beginning i thought how i would make it, whether it would continue. Until now it has been fun and exciting. It was the right decision to do a weekly project. If it was daily i would not be able to do it in this busy schedule. If it was monthly i would lose my excitement, i would certainly skip the challenge. I named the project as printmaking on fabric but it includes painting/ dying fabric as well as printing on paper.In the coming weeks i will try image transfer on fabric and applique making in my own terms.


Soldaki damgayı çok önceden yapmıştım. Sağdakini ise bu hafta oydum. Yine evdeki eski lastik panoyu kullandım. Kabaca bir çiçek resmi çizdim ve çizgilerin üzerinden 0.5 mekanik kalemle geçtim. Yaprakların desenlerini de toplu iğne ucu ile oydum.
------------
I made the left stamp a long time ago. I carved the right one last week. I used the old rubber panel at home again. I drew a rough flower shape and went over the lines with a 0.5 mechanical pencil. I did the leaf patterns with a pin.
 

Kağıt üzerinde denedim farklı aşamaları.
---------
I tried the different stages on paper.


Geçen haftaki baskılı kumaşlardan birini alıp turuncuya boyadım etrafını.
--------
I took last week's printed fabric and painted the frames orange.


Başka bir parçayı da blok turuncuya boyadım.
--------------
I painted another piece in block orange.

Sonra da damgaladım. Yine başarısız bir girişim oldu. Nedense kağıt üzerinde düzgün görünen desen kumaşa geçmiyor. Bir denemede alta havlu koydum. Bir denemede koymadım. Farklı oranlarda basınç ve boya uyguladım. Ama genel olarak bu damga olmadı. Desenin hatları üzerinden maket bıçağı ile tekrar gidip çizgileri derinleştireceğim. Bakalım olacak mı...
Belki daha iyi bir duruma gelir diye ilk denemenin üzerinden beyaz akrilik boya ve ince bir fırçayla geçtim.
----------
Then i stamped. It was a failure again. I don't know why but the nice pattern that shows up on paper does not transfer well to fabric. Once i used a towel beneath the fabric piece. Once i did not. I applied different amounts of pressure and paint. But this stamp did not work. I will carve the outlines deeper again. Let's see if it will work.
In hopes of salvaging the first piece I went over with white acrylic and a fine brush.İkinci damga küçük ve blok olduğu için sorun çıkmadı. Farklı kumaşlarda denemeler...
-----------
As the second stamp was a small block there was not any problem. Trials on different fabrics...

22 yorum:

 1. Awesome stamp blocks. I'm sure you'll find the right combination of fabric and pressure soon. I can tell your completed work will be amazing. Best wishes to you.
  The View from the Top of the Ladder

  YanıtlaSil
 2. Yanıtlar
  1. Thank you Kimberly. I force myself to use the colors i do not usually combine.

   Sil
 3. Fun prints great colour too!

  YanıtlaSil
 4. Nice prints. It looks like you are having fun.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Thank you Erika. Yes, it is very fun. Give it a try :)

   Sil
 5. Very pretty stamp blocks. I especially liked the flower one.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Thank you Ida. I need to develop this flower stamp and get better results on fabric.

   Sil
 6. Well done
  happy PPF

  much love...

  YanıtlaSil
 7. Very nicely done. Have a wonderful day.

  YanıtlaSil
 8. What a cool experiment, and I thank you for sharing your creative experience with us!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Thank you Rose. I try to share my failures as well as the successes. I have learned a lot from the internet, hopefully my experiments will be useful for somebody else, too :)

   Sil
 9. Hayranlıkla izlemekteyim,sabrını ve enerjini seviyorum :))

  YanıtlaSil
 10. Sarhoş gibiyim şu an. Bu fikirler, deneyler beni benden alıyor 😳😳😳🙃🙃🙃

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben sırf boyalarla oynamak için giriştim bu işe :) Siz de oynayabilirsiniz.

   Sil
 11. Özge hanım, ben sizden bir konuda yardım istesem olur mu? Bir kaç yıl önce Fethiye' den aldığım beyaz bir kilimim var. Üzeri çiçek nakışlı. Satıcı nakışta kullanılan iplere bunlar doğal kök boyası ile boyanmış ipler, öyle her yerde temizletemezsiniz demişti. Ben de temizlik zamanı geldiğinde onlara göndermiştim. Serde ben de biraz saflık oluyor bazen. Neyse annem gördüğünde ise yalan bunlar bildiğin orlon ipiyle, makinede yapılmış demişti. O kilimin fotosunu size eposta ile göndersem, sonra sizden fikir alsam olur mu acaba? Teşekkür ederim

  YanıtlaSil

Merhaba. Zaman ayırıp düşüncelerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim. Yorumlarınız benim için önemli :)
----------------
Hello. Thank you for making the time to share your ideas. Your comments are important for me :)