7.08.2014

kağıda görsel aktarımı/ image transfer on paper

Kağıda fotoğraf ya da herhangi bir görseli nasıl aktarabilirim diye bir süredir merak ediyordum. İnternette bunun farklı yöntemleri anlatılıyor. Büyük bir kısmı transfer için jel ya da tutkal/ yapıştırıcı gibi bir kimyasalı kullanıyordu. Bir de doğrudan akrilik boya kullanarak yapılan denemeler vardı. Kullanılacak görsel çeşitleri için de kimileri mutlaka fotokopi diyordu (toner ısı ile sabitlendiği içinmiş?) kimileri herhengi bir siyah-beyaz görsel olur diyordu kimileri de dergiden kesilmiş renkli görselleri bile kullanmıştı. Yakın zamanda Betty Franks Krause'nin sayfasında konuyla ilgili yazısını okudum. Ben de birkaç deneme yapmaya karar verdim. O görsel aktarımı için jel karışımı kullanmıştı. Hem siyah beyaz hem de renkli görselleri başarıyla aktarabilmiş. Ben sadece bu iş için jel karışımı almaya cesaret edemedim. O yüzden elimde olan akrilik boyalarla başladım.
------------------
I was curious about image transfer on paper. There are different methods available on the internet. Most of them uses a gel medium or some king of glue mixture chemical. Some trials employ acrylic paint. For the type of image to be used some people say only photocopies will do, some say any black & white image will do and some even use colored images cut out of magazines. I have read an article on Betty Franks Krause's page about the isuue recently. And so i have decided to do a couple of trials myself. She used gel medium to transfer the images, successfully transferring both b/w and colour images. I could not dare to buy gel medium only for this purpose. So i have started out with acrylic paint.


Gri mukavvadan kestiğim bir kartı beyaz akrilikle boyadım.
-------------
I painted a grey cardboard piece with white acrylic.


 Bir dergiden kestiğim kestiğim renkli görseli denedim.
-------------
I tried a colored image that i have cut from a magazine.


Boya ıslakken imajı üzerine koyup bastırdım.
----------------
When the paint was wet i have put the image face down and pressed from the back.


Birkaç saat sonra boya kuruyunca kartı suya tuttum. Kart tamamen ıslanınca görselin arkasını ovmaya başladım. Bir süre sonra kağıdın üst katmanları soyulmaya başlıyor ve görsel ortaya çıkıyor. Bu aşamada çok zorlamamak lazım yoksa kağıt tamamen yırtılabiliyor.Benim de görselimin kenarları yırtıldı.Kart ıslakken görsel çok güzel görünüyordu.
----------
After a few hours when the paint had dried i have held it under running water. When it was fully wet i started rubbing the back of the image. The upper layers of the paper starts to flake and the image becomes visible. At this stage you should not use a lot of force or you may damage the paper entirely. the edges of my image was also torn. When the card was wet the image was clearly visible.


 Ama kuruyunca görsel de soluk bir hale döndü. Sonuç başarısız. Belki kontrastı yüksek bir görsel kullanmalıydım. Belki de siyah beyaz bir görselle denemeliyim.
-----------
But when the card was dry the image faded as well. The trial had failed. Maybe i should have used a more contrasting image or b/w.


 İkinci denemede aklıma evdeki mod podge geldi. Mod podge bir tür tutkal ve sabitleyici. Görsel aktarımı için kullanıldığını görmüştüm. Önce renkli bir görseli broşürden kestim. Kağıdı kuşe kağıt idi. Üzerine tutkalı sürüp kağıda yüzüstü yapıştırdım. Kuruyunca ıslattım, ovaladım ve üst katmanlar soyulduktan sonra geriye yine soluk bir görüntü kaldı. Sonuç yine başarısız.
-----------
On the second trial i thought about the mod podge at home. It is a type of glue and sealant. First i have cut out an image from a brochure. I have brushed the glue on its face and pasted it on the card. When it was dry i have wetted the card, peeled of the paper layers by rubbing with my fingers. But the left image was faint again. So another failure.


 Bu sefer saman kağıdına basılmış siyah beyaz bir fotoğrafı kullandım. Sonuç yine başarısız çünkü görsel yine soluk görünüyor.
-------
This time i used a b/w photo cut out from a newspaper like print. The result is a failure again because the image looks faint.


Son denemede siyah beyaz bir harita çıktısı kullandım. Oldukça güzel bir transfer oldu. Bütün yazıların aynalanmış bir şekilde aktarıldığını söylememe gerek yok sanırım.
---------
For the last trial i used a black and white print of a map. It was successfully transferred. All the texts were mirrored though:)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Merhaba. Zaman ayırıp düşüncelerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim. Yorumlarınız benim için önemli :)
----------------
Hello. Thank you for making the time to share your ideas. Your comments are important for me :)