16.12.2013

Hergün sanat/ Art everyday :: 127

Bugün bir dikiş projesi var. Bebek sahibi olmaya hazırlanan bir arkadaşım için kendim bir çanta tasarlamaya karar vermiştim. Piyasadaki çantaların sentetik kumaşları pek içime sinmediği için gidip yünlü ve pamuklu kumaşlar aldım.Sonra da oturup bol cepli kocaman bir çanta diktim.
-------------
Today there is a sewing project. I decided to design a bag for a friend of mine who is about to have a baby boy. As i did not like the synthetic fabrics of the bags on the market i picked up woolen and cotton fabrics myself. Then i had sewn a giant bag with a lot of pockets.Çanta tamamen dikdörtgen parçalardan oluşuyor. Benim kafam sürekli maketlerle meşgül olduğu için çantanın da aslında bir dikdörtgenler prizması olması kaçınılmaz.
------
The bag is totally composed of rectangular pieces. As my head is always busy with models it was inevitable that the bag would be a rectangular prism. 
Dış Gövde: Exterior Body
Ön: Front
Arka: Back
Yan: Side
Taban: bottom
Dış Cepler: exterior pockets


İç gövde: Interior body
iç cepler: interior pockets
fermuar yanı/ kapak: zip sides/ top flap
kısa askı: short handle
uzun askı: long strap


Çantanın olabildiğince çok eşya alması için bir sürü cep var. Dış yüzünde, geniş kenarlarda 2 +2 toplam 4 cep var. Yan yüzlerde de birer tane.
-----------
To take as much load as possible, the bag has many pockets. On the exterior, long edges has 2 pockets on each side. Sides have 1 pocket for each face. İç astarda da uzun kenarlarda bir tarafta 2 bir tarafta 4 cep var.
------
On the interior, facing long edges there are 2 and 4 pockets respectively.Üst tarafta kapağı kırmızı yaptım ama fermuarı lacivert seçtim. Bu arada kırmızı kumaş tok bir pamuklu. Açık mavi olan kot kumaşı, ince pamuklu. Lacivert ise ince bir yünlü.
-----------
I made the top flap red whereas chose the zip as dark blue. By the way, the red is a stiff cotton fabric whereas the light blue is a thin cotton denim fabric. The dark blue is woolen.

8 yorum:

 1. Wow, this is a great project! Your friend will be delighted with her bag. I imagine it will be treasured for a long time to come!

  Nice to come visit you again!

  YanıtlaSil
 2. kh8tmandu@shaw.ca18 Aralık 2013 23:44

  This is lovely, thanks so much for taking the time to post this and share it with us. I've been making bags all year -- for myself and as for gifts -- but this is different and I will definitely be making one. And by the way, I can't understand a word on this comment form . . . LOL! Hope it comes through all right. --Susan

  YanıtlaSil
 3. Thank you Julie for your lovely comments. I am visiting back your inspiring blog, too.

  YanıtlaSil
 4. Hello Susan. I am blogging in Turkish and English, but all the defaults are appearing in Turkish i am afraid and this includes the comment page as well.If there is anything you would like to ask just go ahead. All the dimensions are in centimeters.By the way i am a newbie in sewing:)So if you are advanced i am sure you will have better results.I am happy to hear you liked the design.

  YanıtlaSil
 5. What a LOVELY bag!! i love the design... you are very creative. thank you for sharing and HAPPY NEW YEAR! xox

  YanıtlaSil
 6. Özgee sen çok beceriklisin,yayınları gördükçe seni daha iyi tanıyorum,ne güzel düşünüp tasarlamşsın,bravo diyorum :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sağolun. Bu çanta ile çok uğraşmıştım.Karşı komşumuzun kızı için de ikinci bir çanta dikmiştim, yakın zamanlarda bebek sahibi olacaklardı.Ama işte çanta maceramı başlatan Ornitorenk Gonca Hanımdır.Onun pazenleri beni baştan çıkarmıştı :)

   Sil

Merhaba. Zaman ayırıp düşüncelerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim. Yorumlarınız benim için önemli :)
----------------
Hello. Thank you for making the time to share your ideas. Your comments are important for me :)