11.12.2015

52 haftada baskı yapmak 30.-32. haftalar/ 52 weeks of printmaking weeks 30-32

52 hafta sürecek kumaşa baskı projesinde yarıyı geçtim. Aslında üretim hızlı ama yayınlama işi geriden geliyor. Böylece yazın boş geçirdiğim haftaların eksiğini kapatmış oldum. Önceki haftaların projelerine bakmak isterseniz hepsi burada.
------------------
I passed way beyond the half of this 52 weeks of printmaking project. Actually the production is going faster than publishing the posts here. So i have closed the gap of these missing weeks from summer. If you would like to see the previous weeks' work all is here

30.Hafta
O hafta özgürce boyadım.
--------------
Week 30
This week i painted without abandon.
31.Hafta
Bu hafta hızlı bir şablon oluşturmak istedim. Çocukken kağıttan kestiğimiz kar taneleri ne güzel olurdu... Önce kağıttan kesip sonra asetata aktarsam, onu falçata ile kessem dedim. Ama çok uzun iş, vakit yok. Sonra aklıma başka bir fikir geldi. Kalınca bir naylon paketi katlasam, onu doğrudan kessem, açınca eski halini alır mı dedim. Denedim, oldu. Bu şablon atılmak üzere olan bir kalem paketinden kesildi. Katlamak 2 dakika, makasla kesmek 3 dakika :)
-----------------------
Week 31
I wanted to make a quick stencil this week. I remembered the beauty of the paper snowflakes we used to cut when we were kids. I thought about cutting them from paper first, transfering the pattern to acetate and then cutting it manually again. Noo, it is a veeery long process, there is no time.Then i thought of something else. What if i fold a thick nylon package, cut it directly, would it regain its original shape? I tried and it worked. This stencil had been cut from a pen package which was about to be thrown away. 2 minutes for folding, 3 minutes for cutting with scissors.Sanat güncesinde yerini aldı. Büyük olan yeni kestiğim şablon. Yıldız damgayı da önceden yapmıştım. Kar taneleri birbirine uydu sanki...
--------------
It took a place in my art journal. The bigger one is the new stencil i have cut. I made the asterisk stamp few weeks ago. Thus the snowflakes kind of went together well...


32.hafta
Anahtarları çok severim. Biçimlerini çok etkileyici bulurum. Yüzyıllardır gelişen teknolojilerini de. Kilitlemek ya da açmak zengin başka çağrışımlara da sahip. Birkaç tane anahtar damgası yapmayı denedim. Bildiğiniz bir anahtarı aldım, etrafından çizdim ve kestim. Kullandığım malzeme hala evde bulunan lastik panonun parçaları. Aralık ayı boyunca hergün bir damga yapıyorum ve instagramda yayınlıyorum.
--------
Week 32
I like keys a lot. I find their forms very impressive as well as their developing technology over the centuries. Locking or unlocking has a rich range of connotations. I tried making a few key stamps. I took a house key, traced around it and cut. I am still using this foam panel leftover at home. I am making a stamp everyday in December and posting them on instagram.
Yine kumaş üzerine baskı istediğim gibi olmadı. Ben de siyah desenin etrafından beyaz jel kalem ile geçtim. Bu hali hoşuma gitti.
----------------------
I did not like the print on fabric again. So i went around the black print with a white gel pen. It grew on me later.


Ve kağıt üzerinde denemeler...
------------
And trials on paper...

18 yorum:

 1. Love your stamps and stencils, good work. Happy PPF, Hugs, Valerie

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Thank you Valerie. The more i make the more ideas keep flowing :)

   Sil
 2. happy colors. Love the keys on brown cloth :)

  YanıtlaSil
 3. I like the stencils on fabric a lot, the snowflake on that gray fabric is just yummy!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hi Hanna. I know turquoise is your favourite color :) Together with pink :)

   Sil
 4. Love your work! And I also have a fascination for keys.

  YanıtlaSil
 5. Such fun art and the colors are fabulous.

  YanıtlaSil
 6. So many wonderful projects! Do love the snowflakes on fabric. keys alway come up when I need to learn a lesson from something.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Thank you Diane. We don't get snow in Izmir but i love the shape of snowflakes.

   Sil
 7. Your work is so beautiful! Enjoy your week!

  YanıtlaSil
 8. Awesome prints! Printing on fabric is definitely an area I want to explore further! So many things to learn and play with and so little time!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Thank you Zsuzsa. I am still using acrylic paints to print on fabric.I did not want to buy extra fabric paint before i was sure i could do this.This way it works seamlessly for me to pass from paper to fabric and the other way round.

   Sil
 9. Very inspiring post...love the snowflakes and the key stamps is amazing too!! Wonderful colour you placed with wild abandon...good for you!! Thanks for sharing...love it all!!

  Hugs Giggles

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Thank you Giggles :) I feel like a mad scientist :)

   Sil

Merhaba. Zaman ayırıp düşüncelerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim. Yorumlarınız benim için önemli :)
----------------
Hello. Thank you for making the time to share your ideas. Your comments are important for me :)