30.10.2015

52 haftada baskı yapmak 22.-23. Hafta / 52 weeks of printmaking Week 22-23

Yaz bitti bitiyor derken bir sabah gözümü açtım ve Ekim ayının da çoktan geçip gittiğini farkettim. Sıkışık günlerin içinde çaldığım kısa zamanlarda bu damgaları yaptım. Aslında kumaş üzerine baskı süreci belli bir düzene oturdu.  
Herkesin kolayca deneyebileceği 3 adımı var:
----------------------------------------------------
The summer is over, no not yet... And i opened my eyes one morning to realize that even October had already passed. I made these stamps in the stolen moments among busy days. Actually the process of printing on fabric had gained a rhythm. 
It has 3 steps that anyone can try:


1. İlk adım damganın oluştulması.  
Damga yapımı için kullanılabilecek pekçok atık malzeme var. Eski silgiler, köpük ambalaj malzemeleri, lastik panolar, terlikler...  
Ben evde bulunan ve artık kullanılmayan lastik bir panoyu parçalara ayırıp maket bıçağı ile kesiyorum. Üzerine kurşun kalemle deseni çizip belli bölümlerini oyuyorum. Bu iş için de yine maket bıçağı kullanıyorum. Silgi gibi daha yumuşak malzemeleri işlemek için özel oyma aletleri var. Lastiği de ısıtarak şekillendirmek mümkün.
--------------------------------------------
1. First step is the creation of the stamp.  
There are many recyclable materials to use for making stamps. Old erasers, foam packaging material, rubber panels, flip flops... 
I cut out pieces with a craft knife out of a rubber panel at home which is not used anymore. I draw the pattern with pencil and carve out specific parts. I employ a craft knife for carving, too. There are special carving tools for softer materials like eraser. You can also shape rubber by heating.2. adım damganın kağıt üzerinde denenmesi
Bunun için bazen ıstampa mürekkebi bazen de akrilik boya kullanıyorum. Şu anda iki ayrı eskiz defterinde çalışıyorum. Biri eski bir kitap, diğeri de boş sayfaları olan gerçek bir eskiz defteri. Kitabın sayfaları pürüzsüz ve tam beyaz. Eskiz defterimin sayfaları ise doğal bırakılmış, beyazlatılmamış, pürüzlü bir yüzeyi var. Damgayı farklı yüzeylerde deniyorum. Yukarıdaki sayfalar devam eden işler.
---------------------------
2. step is trying the stamp on paper
I use either endorsing ink or acrylic for this purpose. I am working in two different art journals at the moment. One is an altered book, the other is a real sketch book with empty pages. The altered book has smooth, white pages. The sketchbook has natural paper, not bleached and has a rough texture. I try the stamp on different surfaces. The above pages are works in progress.


3.adım damganın kumaş üzerinde denenmesi
Ben bu sefer evde yaptığım ıstampa yastığını ve akrilik boyayı kullandım. Boyayı yastık üzerine tek seferde yaydım. Hızlıca baskıyı yaptım. Soldan sağa doğru ilerlerken azalan boyayı farkettiniz mi? Damgada kalan çapaklar yüzünden boyanın taştığı yerleri de gördünüz mü? Ben gördüm ve kumaş boşa gitti dedim. Hatayı geri almak mümkün değil :(
------------------------------
3.step is trying the stamp on fabric
This time i used  my homemade stamp pad and acrylic paint. I have spread the paint on the pad once. Then did the stamping quickly. Did you realize the decreasing amount of paint from right to left? Did you see the smeared paint because of the bur on the stamp? Well, i did. And i thought the fabric was wasted. It's not possible to take the mistake back :( 


Ama kumaşı kaldırıp atacak halim yok. Madem hataları silemiyorum daha belirgin hale getiririm dedim. Boyanın taştığı alanları fosforlu pembe ile boyadım :) Çok daha iyi oldu.
Bu kumaş bir çantaya dönüşecek. Sizce yanına hangi renkler, nasıl desenler yakışır?
--------------------------------
But i would not throw away the fabric. Then i thought if i can not erase the mistakes i can make them more visible. So i painted the smeared areas with neon pink :) Looks much better now.
This fabric will be turned into a bag. Will you tell me what kind of colors and patterns you would like to go with it?


İşte bu da 23. haftanın işleri. 1.adım damganın hazırlanması.
--------------------
So here are the works of week 23. 1.step is the preparation of the stamp.


 

2. adım damganın kağıt üzerinde denenmesi. Ben eskiz defterimin kapağını değiştirdim :)
-------------------------
2. step is trying the stamp on paper. I modified the covers of my sketchbook :)
 

3. adım damganın kumaş üzerinde denenmesi. Daha önce sulu akrilik boya ile renklendirdiğim kumaşı yine akrilik ile damgaladım.
Bu kumaş da bir çantaya dönüşecek. Sizce yanına hangi renkler, nasıl desenler yakışır? 
--------------------
3. step is trying the stamp on fabric. I used acrylic. The fabric was painted with watered down acrylic before.
This fabric will also be turned into a bag. Will you tell me what kind of colors and patterns you would like to go with it?
 
Sevgili misafirlerim madem ki yolunuz buraya düştü bana biraz kendinizden bahseder misiniz? Bir blogunuz ya da yaptıklarınızı sergilediğiniz başka bir ortam varsa bağlantısını yorumlarda paylaşır mısınız?
Instagram hesabımda çalışmalarımı günlük olarak takip edebilirsiniz. Haftaya görüşmek üzere...
-----------------
My dear visitors, now that you are here would you please tell me a little about yourself? If you have a blog or any other medium you show your work, will you share a link in the comments?
You can follow my work daily on my Instagram account. See you next week...

26 yorum:

 1. Love the home made stamps and the fabric printing, they will make great bags. Good idea with the neon pink! You asked about how I store my A3 pages. I sort them into A3 file folders which I get quite cheaply from Aldi or Lidl, and have a file for each month's theme. When I have more time, I will bind them with a spiral binding, at least those pages which I like best. For a spiral binding I wait till I have 40 pages or so together.Hope this helps. Happy PPF, hugs, Valerie

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Thank you for the explanation Valerie.I love your art journal pages.There are always so many layers.

   Sil
 2. I love hand carved stamps. They look great on your backgrounds. Happy PPF

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Thank you Clare.I love coming up with ideas for handmade stamps, too.Happy PPF :)

   Sil
 3. Great stamps...I love making them too... I use foam sheets from the dollar store to cut shapes and glue them to cardboard. They work wonderfully too!!

  Hugs Giggles

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hi Giggles. I haven't come across the self adhesive foams or craft foams in Turkey.But i will check for them sometime.I also think maybe i could use foam tiles designed for kids' playrooms. I saw them in the dollar store.

   Sil
 4. HI. I am now following you on IG. I love that you showed the process and the examples. I love making homemade stamps and stencils. My latest has been to make them with a hot glue gun. It can be a bit tricky but with practice I have made some that i like and use over and over. I also carve stamps from erasers and flip flops and also from styrofoam egg cartons.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Thank you Jo.I think handmade stamps and stencils are the coolest because they are one-of-a-kind. And you get bonus points if you use recycled materials:)

   Sil
 5. Such a great post .... thanks for sharing.

  YanıtlaSil
 6. Great stamps Özge,
  I don't use them but I find it so interesting. Great to see all of your work.
  Have a wonderful weekend ;D

  YanıtlaSil
 7. I, too, like making and using homemade stamps. I really like your patterns and how you have used yours to fill large areas. I use really large pieces of white eraser material made by Mars and also the layered "fun foam" that we find almost everywhere here in the States.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hi Jill, thank you for visiting. i will check the Mars eraser material here.I am sure it is much easier to carve than the rubber panel.

   Sil
 8. How stunning! You are so creative.

  YanıtlaSil
 9. Your stamps look lovely on those big pieces, and I think it was a great idea to make your "mistakes" pink. Looking forward to seeing the bag you'll make from this fabric!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Thank you Denthe. It is always a puzzle to bring the printed pieces together :)

   Sil
 10. Thank you for great ways to make and use stamps.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hello Gloria. I hope i can encourage you to give it a try. Thank you for visiting.

   Sil
 11. Hepside cok guzel olmuslar, ben suana kadar sadece silgi kullandim, gerci cok seyde yapmadim zaten baski konusunda:)) Ama yinede sungeri merak ettim. Baskiyi yaparken zor olmadimi?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Mevlüde Hanım, ben sizi tanıyorum aslında, blogunuzu okuyorum. Silgiyi oymak lastikten daha kolay ama benim elimde o vardı, onu kullandım.Süngeri boya yastığı gibi kullanıyorum, zor olmadı. Aslında o da elde ne varsa kullanayım diye çıktı. Normalde cam gibi bir yüzeye boyayı rulo ile yayıp inceltiyorlar sanırım.Rulo fiyatları biraz yüksek geldiği için şimdilik almadım.Süngeri nasıl kullandığımı merak ediyorsanız "nasıl yapılır" menüsünde görebilirsiniz.Kendi hep söylediğim "denemeden bilemezsin" :)

   Sil
 12. hataları çok sevdim, boyanın giderek azalmasını çok sevdim zaten ben insan eli değimişliğini hissetmeyi çok seviyorum ama hataları ön plana çıkarmak dahiyane bir fikirmiş ona ayrıca bayıldım

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Okulda çizim dersi alırken silgi kullanmak yasaktı bizde. Rehber çizgiler ve hatalar kağıt üzerinde bırakılırdı. Bu şekilde ne kadar ilerlediğimizi görmemiz istenirdi. Bu baskı projesi de biraz öyle ilerliyor. Baştan dedik ya çuvallasak da becersek de hepsini göstereceğiz :) Deneyerek öğreniyoruz...

   Sil
 13. thank you, Ozge, for your visit to my blog. I see on your blog that you are a great pattern maker and I haven't quite finished admiring your créations! They are a great inspiration for me. although i don't speak a word of turkish i think i can manage leaving this message on your blog :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hello Anja :) Yes i should add a translative text in the comment box, sorry for that. But your comment arrived safely :) Thank you for visiting.

   Sil

Merhaba. Zaman ayırıp düşüncelerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim. Yorumlarınız benim için önemli :)
----------------
Hello. Thank you for making the time to share your ideas. Your comments are important for me :)