22.02.2015

Evde akrilik boya için ıstampa yapmak/ Making a stamp pad for acrylic paint

Kumaş üzerine baskı yapmak için damgaları kullanacaksam ya fırça ile akrilik boyayı sürmem gerekecekti ya da bir ıstampa yapacaktım. Üşengeçlik baskın çıktı, ıstampayı denemeye karar verdim. Bu yöntemi bulan ve anlatan kişi Alma Stoller. Ben burada kendi denememi anlatıyorum.
---------------
In order to print on fabric with stamps i would either have to paint them every time or i would have to make a stamp pad. In the end laziness took over and i decided to make my own stamp pad. The person who designed and told this technique is Alma Stoller. I talk about my trial here.Bir bulaşık süngerini ıslatın. Sıkarak fazla suyu atın. Sonra plastik bir kaba alın. Üzerine birkaç damla kokulu yağ damlatın. (Bergamut, portakal gibi doğal yağlar olabilir. Ben evdeki bebek yağını kullandım.) Süngerin kötü kokmasını engelleyecek.
---------------------------
Wet a kitchen sponge. Rinse the excess water and put it inside a plastic container. Dab a few drops of scented oil on the sponge. (I used baby oil at home) This will prevent the sponge from going stinky.


Bunun üzerine birkaç damla gliserin damlatın. (Ben evde olmadığı için bu aşamayı atladım. Gliserin akrilik boyanın çabuk kurumasını engelliyormuş) Ve fırça ile akrilik boyayı sürün. Kapağını kapalı tutarsanız süngeri tekrar tekrar kullanabileceksiniz. İstenirse başka bir renk boyayı en üste sürerek yenilemek de mümkün. Renkler karışmıyor.
------------
Dab a few drops of glycerin. (I skipped this step as i did not have glycerin at home. Glycerin will act as a retarder.) And brush on the acrylic paint. If you keep the lid closed you will be able to use the sponge over and over. If you want you can paint a different color on top and renew the stamp pad. Colors do not mix.

4 yorum:

 1. Wonderfully easy instructions! Thank you!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Happy to hear this. If you give it a try will you share your results here?

   Sil
 2. Thank you so much for your comments. I hope you enjoy the printing project. I have made blocks before from what we call fun foam. I have tried lots of different methods,like you I have lots of curiosity.

  YanıtlaSil
 3. Welcome back Jackie. Yay with the play :)

  YanıtlaSil

Merhaba. Zaman ayırıp düşüncelerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim. Yorumlarınız benim için önemli :)
----------------
Hello. Thank you for making the time to share your ideas. Your comments are important for me :)