26.05.2013

Yeni bloglar/ Link love no.2

Bu haftanın blogları dikiş ile ilgili. Benim gibi dikiş dikmeye yeni başlamış biri için çok önemli referans kaynakları. Anlatılan herşeyi anlayamasam da sabırla okuyorum:) Denemeye uğraşıyorum. Benim dikiş anlayışım alışılan evcimen ve uyumlu halden çok "bunu nasıl bozarım, başka bir şeye çeviririm" yaklaşımında. O yüzden dikiş dikmek akıllı, uslu giysiler üretmekten ibaret değil benim için. Üç boyutlu düşünme yetimi geliştirmek için bir araç ve şimdilik çok eğlenceli...

Ornitorenk handmade: Doğal kumaşlarla üretilmiş özgün tasarımlar var. Sentetik kumaş kullanmamasını çok önemsiyorum.
Kendin Dik: Dikiş dikmeyi kendi kendine öğrenmiş. İsteği olan herkese sabırla blogunda dikiş dikmenin inceliklerini anlatıyor.
Laçin Tenel: Bazen hazır kalıpları kullanıp değiştirerek bazen de kendi çizdiklerini dikiyor.
Sew4home: Ev ve günlük kullanım için dikiş projeleri.
Purl Bee: Çok kısa sürede hazırlanabilecek dikiş projeleri olduğu için. Ama kullanılan bütün malzemeleri Türkiye'de bulmak mümkün değil.

*Yeni blogları tanıtma projesi Daisy Yellow blogunda.
-----------------------------------
The blogs of this week are about sewing. They are very important reference sources for people new to sewing, just like me. Though i can not understand all that is being told there, i read patiently:) I strive to try. My sewing philosophy is far from the commonly accepted domestic and harmonious approach but more on a track of "how can i destruct this, how can i turn it into something else". So sewing is not only about  producing decent clothes for me. It is a tool to enhance my thinking in 3 dimensions and very entertaining...

Ornitorenk handmade: Genuine designs produced by natural fabrics. I do care that she never uses synthetic fabrics.
Kendin Dik: She learned sewing on her own. She teaches sewing on her blog to all who is willing.
Laçin Tenel: Sometimes she uses ready sewing patterns and modifies them. And sometimes she sews her own designs.
Sew4home: Sewing projects for the home and daily use. 
Purl Bee: Because they have sewing projects that can be prepared in a very short time.But it is not possible to find all the materials in Turkey.

*Sharing new blogs project initiated by Daisy Yellow blog.

2 yorum:

  1. Sewing terrifies me so I am looking forward to exploring your links. Thank you for sharing. :)

    YanıtlaSil
  2. Hi Natasha.For a very very long time i thought i could not sew.Well perhaps i still can not sew in the traditional sense but i am slowly learning that it is not rocket science.Tammy of Daisy Yellow encouraged me to give it a try when i saw her stitched collages.In the end sewing is sewing whether you stitch a card or fabric isn't it:) It is like first journaling freely on scrap paper then moving onto a sophisticated canvas:)

    YanıtlaSil

Merhaba. Zaman ayırıp düşüncelerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim. Yorumlarınız benim için önemli :)
----------------
Hello. Thank you for making the time to share your ideas. Your comments are important for me :)